Anvendelse og funktion
Schlüter-KERDI-LINE-VARIO er et variabelt, lineært afløbssystem, bestående af flere dele, til konstruktion af afløb i gulvplan med keramiske fliser eller natursten.
Den todelte horisontale afløbsenhed fra KERDI-LINE-VARIO består af et afløbshus og en afløbsadapter. Afløbshuset består af et meget fladt bølgeafløb, som kan drejes 360°, med en fast integreret vandlås i afløbshuset. Som følge af den bølgeformede konstruktion er det muligt at opnå høj flowhastighed ved vandgennemstrømningen i gulvafløbet, og hermed opnås en selvrensende effekt.
Afløbsadapteren med integreret Schlüter-KERDI-FLEX-manchet er isat vandtæt i bølgeudløbet, som er udstyret med en tætning fra fabrikken, og er sikret med en spændering. Ved at løsne spænderingen er det muligt at dreje vandlåsen 360°, hvormed afløbet kan tilpasses i overensstemmelse med tilslutningssituationen på stedet.
For KERDI-LINE-VARIO står der to design-afløbsprofiler til rådighed. Disse kan afkortes og indstilles variabelt i højden, og de leveres med 2 endekapper fra fabrikken, som passer dertil.
Schlüter-KERDI-LINE-VARIO COVE er en 120 cm lang hulkel-afløbsprofil, som kan afkortes variabelt. Den består af en synlig udløbsslids med en bredde på 8 mm og en længde på 140 mm. Den kan fås i børstet rustfrit stål V4A, eller af aluminium med pulverbelægning og TRENDLINE overflade. Schlüter-KERDI-LINE-VARIO WAVE er en 120 cm lang W-formet-afløbsprofil, som kan afkortes variabelt.
Den består af en udløbsslids med en bredde på 14 mm og længde på 140 mm, som kan afdækkes med en udtagelig bro, der passer optisk til denne. Den kan ligeledes fås i børstet rutsfrit stål V4A, eller af aluminium med pulverbelægning og TRENDLINE overflade.
Den fleksible KERDI-manchet, som er integreret i afløbsadapteren fra fabrikken, sikrer tilslutningen af afløbsstykket på samlingstætningen, både i gulvområdet og ved væggene. Den bliver beskyttet af det transparente beskyttelsesdæksel under installationsarbejdet.
På grundlag af tætningssystemerne Schlüter-KERDI, Schlüter-DITRA, Schlüter-DITRA-HEAT eller Schlüter-KERDI-BOARD, og de dertilhørende systemtætningsklæbemidler Schlüter-KERDI-COLL-L eller Schlüter-KERDI-FIX, er det muligt at udføre godkendte samlingstætninger med linjeafløb. KERDI-LINE er en systemkomponent, som er i overensstemmelse med den tyske tætningsstandard DIN 18534. Et generelt kontrolcertifikat (abP; allgemeines bauaufsichtliches Prüfzeugnis) gør sig gældende i forbindelse med de førnævnte Schlüter-systemer for det komplette system. Fugtighedsbelastningsklasserne i overensstemmelse med abP findes i de pågældende datablade. Schlüter-KERDI-LINE er komponenter i et system med europæisk tilladelse (ETA = European Technical Assessment) i overensstemmelse med ETAG 022 (tætning af forbindelsessteder). Schlüterprodukterne, som er nævnt i forbindelse med KERDI-LINE, er godkendte CE-mærkede produkter.
INFO:
Ved KERDI-LINE-VARIO er et afretningslag med fald nødvendigt, som følge af konstruktionen med den variable afløbsføring. Afretningslaget skal tætnes med DITRA (se produktdatablad 6.1) eller DITRA-HEAT (se produktdatablad 6.4) på overfladen. Som supplement til systemet står Schlüter- SHOWERPROFILE-S og -R (se produktdatablad 14.1) til rådighed ved gulv- eller vægtilslutningen. Til de skrånende sidedele er SHOWERPROFILE-S konstrueret som en kileform, i overensstemmelse med hældningen. Der skal anvendes KERDI (se produktdatablad 8.1) eller KERDI-BOARD (se produktdatablad 12.1) som tætning på perifere vægge.